Botoks Nedir? - Kolan Aesthetic

Botoks Nedir?

Anasayfa > Blog > Botoks Nedir?

İçindekiler

Botoks Nedir?

Botox (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoks , sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organı arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır. 

Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Laboratuvar ortamında da üretilebilinen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.

Açılımı ‘Botolinum İnjeksiyon’ olan Botox, özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkları gidermek için uygulanan en etkili kırışık giderme yöntemi olarak, dermato-kozmetoloji alanında kendine yer edinmiştir. 

Hayatımız boyunca milyonlarca kere tekrarladığımız mimiklerimiz, cildimizde istemediğimiz kalın ve ince çizgiler oluştururlar, Botox işleminde, direkt kasların içine, ince iğneler ile enjekte edilen Botulinum A ilacı, çizgilerin yaklaşık 4-7 gün içerisinde yok olmasını sağlar ve ayrıca yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller. 

Canlı, birkaç yaş gençleşmiş bir cilt ortaya çıkar. Mutlaka uzman hekimlerce uygulanması gereken bu yöntemde, 6-9 ayda bir uygulama önerilir.

Hangi Sorunlarda Etkili Oluyor?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenar çizgileri, göz kenar çizgileri, üst dudak, boyun çizgileri, el, ayak, koltuk altı terlemeleri, spasitede ve migren ağrılarında botox kullanılmaktadır.

Kişiler botoksu en çok hangi yakınmaları nedeniyle yaptırmak istiyor?

En çok üst yüz bölgesi kırışıklıklar için kullanılıyor.

İşlem nasıl uygulanıyor?

Uygulanacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda ilaç veriliyor.

Kaç dakika sürüyor?

Ön bilgilendirme 30 dakika olmalıdır. Uygulama için 10 – 15 dakikalık bir seans yeterlidir.

Etkisini ne zaman gösteriyor?

İlk etki 3 – 7 gün içerisinde görülmeye başlar.

Etkisi süresi nedir? Etki süresini uzatmak mümkün mü?

4-6 ay etki süresi vardır. Mutlaka kırışıklıklara yönelik uzman hekiminizce önerilen dermatokozmetik ürünlerde kullanılmalıdır. Bu etki süresini uzatabilir.

Bu işlemi herkes yaptırabilir mi?

18-65 yaş arasında uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir.

Ne tür komplikasyon oluşabiliyor? Komplikasyonlar ile karşılaşmamak için nelere dikkat etmeli?

Tedavi ehil ellerde yapılmazsa bir sürü komplikasyonla karşılaşabilirsiniz. Uygulanan yerlede morarma, göz kapakların ve kaşların düşmesi, çift görme, göz kapağının dışarı kıvrılması. 

Alt yüz botox uygulamalarında, konuşma ve yutma güçlükleri, yüz simetrisinin bozulması gibi durumlar olup geriye dönüşümleri bir süre sonra mümkündür. Tabi ki en iyisi bütün bu komplikasyonları oluşturmadan hastaların tedavisidir.

İşlem öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar var mı?

Hasta, aktif yaşamına işlem sonrasında dönebilir. İnjeksiyon yapıldığı için 4 saat kadar dokunulmaması, makyaj yapılmaması tavsiye edilir.