Meme Küçültme - Kolan Aesthetic

Meme Küçültme

Anasayfa > Estetik > Meme Estetiği > Meme Küçültme

Meme Küçültme

Göğüslerin aşırı iri olmasının sebebi kalıtsal özellikler, hormonal sebepler, aşırı kilolu olmaya yada hamilelikten sonra verilemeyen kilolara bağlı olabilir. Göğüslerin aşırı iri olmasının sebebi kalıtsal özellikler, hormonal sebepler, aşırı kilolu olmaya yada hamilelikten sonra verilemeyen kilolara bağlı olabilir.

Özellikle 35 yaşın üzerindeki hastaların meme küçültme ameliyattan önce bir mamografi çektirmeleri uygun olur. Ameliyattan önceki 10 gün içinde aspirin yada benzeri bir kan sulandırıcı ilaç almamanız gerekir. Yine aynı süre içinde ve ameliyatı takip eden 2 hafta içinde sigara içmemeniz önerilir. Göğüslerin büyüklüğüne ve uygulanacak ameliyat tekniğine göre 2-7 saat sürer.

Tüm ameliyat yöntemlerinde mutlaka meme ucu çevresinde belli belirsiz bir dikiş izi ve meme ucundan aşağı dik inen bir dikiş izi kalır, bu izler olmadan yapılan meme küçültme ameliyatı yoktur. 

Göğüs dokusu çok büyük hastalara ise “Amputasyon-redüksiyon” yöntemi ile meme küçültme uygulanır. Bu yöntemde meme ucu alınır, meme dokusunun fazlalığı alınır, kalan dokuya şekil verilir ve meme ucu, şekil verilmiş meme dokusuna doku yaması olarak konur. 

Bu yöntemde tüm süt kanalları kesildiği için ameliyat sonrası süt veremezsiniz. Bir de, son yıllara popüler olan ve ameliyat izi kısa olduğu için bazı kliniklerde tercihen uygulanan “Lejour (vertical mammaplasty)” yöntemi vardır. Bu yöntemde memenin ilk şekli kötü olur (ameliyattan hemen sonra meme altındaki iz büzük büzük olur ve bu izin toparlaması aylar alır, hatta tam olarak düzelmeyebilir).