Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ne Demek? - Kolan Aesthetic

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ne Demek?

Anasayfa > Blog > Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ne Demek?

İçindekiler

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ne demek?

Plastik terimi Yunanca plastikos kelimesinden gelir ve yeniden şekillendirme, şekil verme anlamına gelmektedir. 

Tam ismi plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ‘dir. Temel olarak rekonstrüktif ve estetik-kozmetik cerrahi olarak iki ana başlıkta toplanabilse de çok geniş bir alanda çalışılan cerrahi bir disiplindir. Birçok estetik prosedür rekonstrüktif uygulamalar sayesinde şekillendirilmiş ve rafine edilmiştir.

Estetik Cerrahi Nedir?

Estetik cerrahi, plastik cerrahinin , beden ya da beden parçalarındaki normal ölçülerden sapmaları düzelten ve bu yolla bedenin daha güzel görünmesine yardımcı olan bir alt dalıdır. Kısa ve genel deyişle estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Beden uyumu amaçlar.

Estetik girişimler genellikle hastaların kendi istekleri üzerine yapılır. Sıklıkla girişim düşünülen organda, şekil bozukluğu dışında ek sorun yoktur. Zaten girişim için ille de tıbbi bir bozukluk aranmaz. 

Ancak şekil bozukluğu ile işlev bozukluğu aynı anda var olabilir. Böyle durumlarda hem güzellik hem de işlev amaçlanır. (örn: Burun,göz kapağı estetiği). Güzelliğe ve daha iyiye ulaşmak için ameliyat dışı yöntemler de (örn: botoks, dolgu maddeleri, mezoterapi, lazer vb ) sıklıkla kullanılmaktadır.

Estetik girişimler mutlaka uzman bir plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Uzman olmayan kişilerce yapılan girişimler onarılması son derece güç ya da olanaksız bozukluklara, işlev kayıplarına yol açabilir.

Yandaki listeden sık yapılan bazı estetik amaçlı ameliyatlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bilgiler Türk Plastik Rekontrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nden alınmıştır.