Kepçe Kulak - Kolan Aesthetic

Kepçe Kulak

Anasayfa > Estetik > Yüz Estetiği > Kepçe Kulak

Kepçe Kulak

Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” veya “yelken kulak” (protruding ear) adı verilmektedir. 

Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir. Kepçe kulak ile normal kulak arasında çok anormal bir büyüklük farkı yoktur. Esas sorun kepçe kulakta kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. 

Kulak kepçesine yapılan ameliyatların, kulağın işitme fonksiyonu ile ilgisi yoktur. Sadece fiziki görünüşü düzeltmeye yöneliktir. İlkokula başlayan çocuklar, genellikle arkadaşlarının alaylarına maruz kaldıklarından bu sorun psikolojik sorunlara yol açabilir. 

Çocuk okul çağında aileler, bu durumunun çocuklarını etkileyip etkilemediğini araştırmalıdırlar. Eğer çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa mutlaka bu konuyu önemseyiniz. Ancak çocuk bu durumdan şikayetçi değilse aile acele etmemeli, çocuğu ameliyata zorlamamalıdır. 

Özellikle tedaviyi ve ameliyatı kendi isteyen çocuklar tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar. Çocuklarda 7-9 yaşında bu işlem yapılabilir. Çocuklarda bu ameliyatı için ideal zaman ilkokula gitmeden hemen önceki dönemdir. 

Kulak gelişimi 4 yaşında tamamlandığından, 4 yaşından önce bu ameliyat yapılamaz. Kulak boyu yaklaşık olarak burun uzunluğu kadardır ve bu da 6-7 cm.’e denk gelmektedir.